Historia
Dworek na mazurach i jego powstanie
Wśród barwnych wrzosowisk i spokojnych jezior wznosi się „Księżycowy Dworek” – miejsce o niesamowitej historii. Wypoczynek na mazurach oznacza tutaj nie tylko możliwość korzystania z wielu atrakcji, ale też kontakt z tajemniczą przeszłością. Rejony, na których wznosi się kompleks, targane były niepokojami już w czasach średniowiecza. Oddalony o kilka kilometrów dzisiejszy Kętrzyn najeżdżał w XIV wieku zakon krzyżacki, w 1357 roku miejscowości nadano prawa miejskie, zbudowano zamek oraz mury obronne.
W tych czasach w miejscu hotelu znajdował się zameczek myśliwski. Tego rodzaju posiadłości pełniły niegdyś przede wszystkim funkcje reprezentacyjne, a nocleg na Mazurach kojarzył się przede wszystkim z polowaniem na dziką zwierzynę. W późniejszych latach zameczek przekształcono w oddzielny majątek ziemski. Ten stan trwał przez kilka stuleci, osada liczyła wtedy od kilkunastu do dwudziestu mieszkańców. Z podań historycznych wiadomo, że na początku XX wieku właścicielem stusiedemdziesięciohektarowego majątku z licznymi terenami uprawnymi i żywym inwentarzem był Julius von Normann. W 1913 roku folwark kupił od niego Dortmund Dodo zu Innhausen und Knyphausen. Późniejszy dworek na Mazurach należał wówczas do starosty rastenburskiego i to właśnie on zdecydował o jego relokacji bliżej jeziora Siercze. Kilometrowe przeniesienie miało ogromny wpływ, jeśli chodzi o atrakcyjność miejsca. Starosta mieszkał w ukochanym dworze aż do roku 1945, choć już pięć lat wcześniej tereny okalające wykupili od Knyphausena naziści.
Wilczy Szaniec, czyli czasy wojny
Noclegi na Mazurach „Księżycowy Dworek” znany jest głównie z legendy dotyczącej przebywania na jego terenach kochanki Adolfa Hitlera, Ewy Braun. Choć historycy nigdy nie potwierdzili jej obecności w dworku, podejrzenia te nie są bezpodstawne. Pokoje na Mazurach, między jeziorami Mój i Siercze, dziś odrestaurowane i nowoczesne, dzieliło zaledwie 1,5 kilometra od owianego tajemnicą Wilczego Szańca. To tam w latach 1941–1945 mieściła się główna kwatera Adolfa Hitlera i jego Oberkommanda Sił Zbrojnych. Tam Fuhrer przyjmował m.in. Goebbelsa, tam dokonano nieudanego zamachu na Hitlera. „Księżycowy Dworek” nie tylko sąsiadował z Wilczym Szańcem, mieścił się wręcz w jego II, strzeżonej strefie. Gdy na początku roku 1945 Węgorzewo zostało zajęte przez Armię Radziecką, saperzy Hausera wysadzili Wilczy Szaniec.
Pensjonat Gierłoż po 1945
Koniec Szańca nie oznaczał jednak, że nocleg na Mazurach będzie w tym miejscu niemożliwy. „Księżycowy Dworek” przetrwał, pełnił jednak nową rolę – ośrodka czasowego Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Sześćdziesiąt lat po wojnie zyskał nowego właściciela, który zadbał o renowacje przybytku a nawet wybudował nowy budynek w należącym do posiadłości parku. Obecnie kompleks konferencyjno-parkowy „Księżycowy Dworek” to trzy budynki hotelowe – „Dworek Pana Tadeusza”, „Dworek Teri” oraz oczywiście „Legendarny Pałacyk Ewy Braun”. Krajobraz uzupełniają dwa domki letniskowe nazywane na pamiątkę zamku myśliwskiego „Bungalowami leśniczego” oraz pięciohektarowy Park Zabytkowy.
Dziś myśląc Nocleg Kętrzyn powinniśmy myśleć o „Księżycowym Dworku” – wszystko za sprawą niesamowitej metamorfozy, jaką przeszedł. Nie zawsze schwytanie ducha przeszłości i połączenie go z nowoczesnością usług jest możliwe, a dzięki temu kompleksowi weekend na mazurach może przybrać właśnie taki charakter. Tu przeszłość przenika teraźniejszość nadając jej niepowtarzalności.